Wioska Indiańska Shaionke jest skansenem poświęconym historii i kulturom Tubylczych Narodów Ameryki Północnej z regionu kulturowego Wschodnich Lasów.

banner2

Podstawowym celem działalności skansenu jest edukacja poprzez rozrywkę oraz prostowanie stereotypów dotyczących kultur indiańskich.

Zwiedzający pozna u nas wiele zagadnień z historii narodów indiańskich z obszaru Wschodnich Lasów oraz Wielkich Równin, obyczajów społecznych i religijnych, pozna również indiańskie zabawy dla dzieci i dorosłych, a także może uczestniczyć w licznych, wartościowych zajęciach praktycznych związanych z indiańskim rękodziełem, zależnych od wieku zwiedzającego.

banner3Zwiedzających oprowadzają przewodnicy ubrani w regalia indiańskie, dzięki czemu zwiedzający zapozna się z elementami tradycyjnych strojów historycznych.

Przewodnicy dużą uwagę przywiązują do szacunku dla obcych dla białego człowieka indiańskich kultur, zatem w skansenie nie prowadzi się żadnych indiańskich ceremonii takich jak na przykład ceremonia fajki, ceremonia szałasu potów, ceremonia pogrzebowa, a także nie nosi się pióropuszy. O religii i wierzeniach różnych narodów indiańskich opowiadamy, a nie praktykujemy jej, tym bardziej za pieniądze.

Każdy zainteresowany uzyska u nas odpowiedź na wszelkie merytoryczne pytania.

W skansenie można zakupić oryginalne pamiątki, z których znaczną większość wykonujemy własnoręcznie. Dostępne są także książki o tematyce indiańskiej.

Kim jesteśmy?

Grzegorz

profil1Z zawodu nauczyciel, prywatnie pasjonat historii, kultury i sztuki wieków minionych, ludów takich jak Egipcjanie, Celtowie, Słowianie, Germanie, Japończycy. Największy jednak wpływ na jego życie, jak sam mówi, wywarły tubylcze narody Ameryki Północnej.

Wszystko zaczęło się jeszcze w czasach bardzo wczesnego dzieciństwa, gdy w telewizji był emitowany niezapomniany serial zrealizowany na podstawie „Ostatniego Mohikanina” Jamesa Fenimore Coopera. Wiedzę i zainteresowania poszerza od ponad  ćwierć wieku zgłębiając fachową i mniej fachową literaturę, wszelkie opracowania i publikacje antropologiczne i historyczne dotyczące tematyki Indian Ameryki Północnej, kładąc przy tym nacisk na Indian z obszaru kulturowego Wschodnich Lasów.

Nasza wioska tematycznie jest poświęcona właśnie tym, być może mało znanym, ale fascynującym i przebogatym kulturowo narodom.

Grzegorz jest odtwórcą rękodzieła wzorowanego na oryginalnych, historycznych przedmiotach użytku codziennego. Jest również autorem przekładu „Czarny Jastrząb. Autobiografia”, wydanego nakładem wydawnictwa TIPI.

Natalia

avatZ zawodu psycholog, z zamiłowania plastyczka spełniająca się w malarstwie i instalacjach, próbująca swych sił w ceramice i rzeźbie. Swoją wiedzę i doświadczenia wnosi do wioski w postaci wykonywania replik ceramiki, kopii figurek itp., ww. grup etnicznych oraz tych z  regionów Dolnej Mississippi i Ohio (tzw. Kultura Budowniczych Kopców). W Trading Post w naszej wiosce umieszcza wykonane własnoręcznie nietypowe i niepowtarzalne pamiątki, związane również z tematyką wioski.

Facebook